REQ-10020596
Sep 09, 2024
Romania

Summary

Desfășurarea in bune si sigure condiții ale operațiunilor de Technical Services din fabrica, acestea includ: Sistem HVAC, Apa Purificata, Sistem de apa răcita, Sistem apa calda si abur, Aer Comprimat si Stație tratare apa uzata.

About the Role

Atributii si responsabilitati principale:

Strategie si dezvoltare organizaționala:

  • Contribuie la imbunatatiri de proces in ceea ce priveste sistemele HVAC,  (eficienta energetica); Rezolva probleme utilizand solutii existente; Întocmește raportări lunare pentru KPI de care este responsabil (Capex, Mentenanta, HSE si Calitate); Oferă suport pentru auditurile interne si externe
  • Realizarea de rapoarte privind urmărirea si încadrarea in consumurile  energetice normate; Analiza si identificarea celor mai bune practici pentru gestiunea de energie; Implementează standarde tehnice; Implementează procedurile alocate de la grup; Elaborează proceduri de operare si instrucțiuni de lucru; Pregătește necesarul de instruire pentru locul de munca; Implementează si promovează bunele practici pentru utilități
  • Instruiește operatorii/tehnicienii; Supraveghează, conduce și motivează  echipa de utilități; Participa la procesul de management al performantei (Evolve); Coordoneaza procesele de P&O pt subordonati  procesul Evolve, Up4Growth, HRCore); Pastreaza confidentialitatea datelor si informatiilor la care are acces si care au caracter confidential

Mentenanta: Acest rol este responsabil pentru programele de operare, întreținere și dezvoltare durabila legate de utilitățile din fabrica.

  • Conduce/îmbunătățește disponibilitatea, fiabilitatea utilităților din fabrica; Stabilește rentabilitatea reparațiilor si a proceselor de mentenanța in conformitate cu legislația locala, HSE si GMP; Definește si implementează programul de mentenanța si încadrarea in buget; Planificarea resurselor necesare pentru procesul de mentenanța; Aloca lucrări tehnicienilor/ firmelor terța parte; Monitorizează KPI pentru mentenanța; Responsabil cu planificarea, urmărirea și execuția programului de întreținere preventiva pentru sistemele de utilități.

Managementul furnizorilor si contractorilor:

  • Menține si dezvolta relația de colaborare cu furnizorii, urmărind derularea corespunzătoare a contractelor comerciale; Identifica si selectează furnizorii in vederea achiziționării de componente, piese, echipamente; Inițiază contracte cu furnizorii/contractorii ; Identifică necesarul de piese de schimb pentru zona de responsabilitate ; Pregătește, lansează si urmărește comenzi de achiziție pentru materiale care sunt solicitate ; Participa la negocierea contractelor cu furnizorii din domeniile alocate

Technical Services Operations:

  • Îmbunătățește si dezvolta disponibilitatea si fiabilitatea infrastructuri si a utilităților(Utilități centrale și infrastructură pentru fabrica: sistemele includ, dar nu sunt limitate  la Sistem HVAC, Apa Purificata, Sistem de apa răcita, Sistem apa calda si abur, Aer Comprimat si Stație tratare apa); Verifica executarea contractelor de achiziții a lucrărilor, serviciilor aferente activităților pe care le coordonează; Asigura continuitate in operarea si livrarea utilităților către fabrica; Răspunde în permanenta la situațiile de urgenta și nevoile de producție din fabrica

GMP

  • Raspunde pentru calitatea produsului si conformitatea cu GXP, inclusiv raportarea adecvata catre nivelele ierarhice superioare a oricaror aspecte legate de calitatea produsului, incidente sau neconformitati GxP;
  • Este responsabil pentru raportarea pana la nivelul managementului a oricaror activitati care au potentialul de a compromite functionarea sistemului de calitate sau calitatea produsului, in conformitate cu Directiva de Calitate cu privire la Escaladare din Manualul Calitatii Novartis;
  • Este raspunzator pentru acuratetea si caracterul integral al documentatiei completate;

Experienta ideala:

  • Educatie: Absolvent de studii superioare de profil tehnic.
  • Limbi straine: Engleza nivel mediu
  • Experienta/vechime: experienta de minim 3 ani in industrie in zona de utilitati
  • Intretinere sisteme de utilitati
  • Cunostinte privind automatizari, privind sistemele SCADA
  • Cunostinte de management energetic
  • Cunostinte aprofundate ale profesiei si cunostinte de baza din alte discipline relationate (sisteme electrice, automatizari)

Ce iti oferim noi, pe langa salariu:

  • Tichete de masa la valoarea maxima permisa de lege
  • Asigurare medicala care iti permite sa accesezi gratuit servicii in sistemul privat de sanatate
  • Asigurare de viata
  • Primesti bonusuri cu ocazia evenimentelor importante din viața ta (de ex. nasterea unui copil)
  • Ai fost performant, ti-ai atins obiectivele si ai avut un comportament in conformitate cu valorile companiei? Atunci te poti baza pe un bonus de performanta
  • Si lista continua....

Daca ti se pare interesant si iti doresti sa lucrezi in compania noastra, aplica la aceasta pozitie sau urmareste-ne pentru alte pozitii care s-ar potrivi mai bine profilului tau.

Why Novartis: Helping people with disease and their families takes more than innovative science. It takes a community of smart, passionate people like you. Collaborating, supporting and inspiring each other. Combining to achieve breakthroughs that change patients’ lives. Ready to create a brighter future together? https://www.novartis.com/about/strategy/people-and-culture

Join our Novartis Network: Not the right Novartis role for you? Sign up to our talent community to stay connected and learn about suitable career opportunities as soon as they come up: https://talentnetwork.novartis.com/network

Benefits and Rewards: Read our handbook to learn about all the ways we’ll help you thrive personally and professionally: https://www.novartis.com/careers/benefits-rewards

Operations
Innovative Medicines
Romania
Targu Mures
Technical Operations
Full time
Regular
No

Novartis is committed to building an outstanding, inclusive work environment and diverse teams' representative of the patients and communities we serve.

A female Novartis scientist wearing a white lab coat and glasses, smiles in front of laboratory equipment.

Technical Services Leader